Mojito Świat Alkoholi Rybnik Wodzisław Wina Wódki Bacardi Likiery Piwa Impreza Promocje Akcesoria winiarskie Alkohole świata Tomasz Dybała Tomek Alkohol na ślub impreza Wódka na wesele
Profil Mojito Świat Alkoholi Instagram Profil Mojito Świat Alkoholi na facebooku
Szukam sklepu z alkoholemZaloguj się lub załóż konto Newsletter Mojito
Czy trzeba bać się kleszczy?

06 sierpień 2013

Czy trzeba bać się kleszczy?


W ostatnim czasie w naszym regionie odnotowano wiele zachorowań na boreliozę,      chorobę, którą wywołuje bakteria przenoszoną przez kleszcze. Większość z nas niestety bardzo mało wie na temat tych pasożytów. Chociażby o tym, że ukąszenie tego pajęczaka może spowodować zarażeniem na różnymi chorobami.                                                                                                     
    Wilgotne lata i łagodne zimy sprzyjają  rozwojowi kleszczy. Budzą się one, gdy gleba osiąga temperatury dodatnie. W naszym klimacie najaktywniej występują w dwóch okresach: maj-czerwiec i wrzesień-październik. Jest ich około 20 gatunków, jednak do najpopularniejszych zaliczamy kleszcza pospolitego i łąkowego. Kleszcz może występować w trzech formach: larw,nimf i imago (postać dorosła). W każdym stadium swego rozwoju przynajmniej raz musi wyssać krew, aby mógł się dalej rozwijać aż do złożenia jaja.    
    Na kleszcze możemy natrafić w całej Polsce, a wszystko za sprawą ocieplającego się klimatu. Te pasożyty najczęściej występują na łąkach, w zaroślach przy rzekach czy stawach, obszarach trawiastych i krzaczastych. Są trudne do zauważenia, gdyż zazwyczaj wiszą na źdźbłach traw i pod liśćmi. Ślina kleszcza posiada substancje znieczulające, dlatego często nawet nie czujemy ukąszenia. Po powrocie ze spaceru w parku czy po lesie, warto sprawdzić swoje ciało, a szczególnie zagięcia stawów, fałdy skórne, za uszami, pachwiny i pępek.                                                                                                                                  

Chcąc uniknąć ukąszenia należy nosić odzież, która osłoni jak najwięcej ciała, pełne buty, nakrycie głowy oraz starać się poruszać ścieżkami, omijając zarośla. Zaś odsłoniętą skórę najlepiej spryskać preparatami odstraszającymi kleszcze. Fakt,  iż kleszcze można spotkać w najbliższym naszym otoczeniu, może zniechęcić do wychodzenia z domu. Jednak właśnie spędzanie czasu na świeżym powietrzy, ruch i zdrowy tryb życia pomaga nam zwiększyć naturalną odporność organizmu na roznoszone przez nie choroby.
    Jeśli jednak mimo wszystko znajdziemy na sobie kleszcza, to im szybciej go usuniemy tym mniejsze jest ryzyko zarażenia odkleszczowymi chorobami. Najlepiej zrobić to za pomocą pęsety, chwytając pasożyta jak najbliżej naszej skóry i wyrywając go. Można także użyć specjalnego przyrządu, który jest dostępny  w aptekach. Tym, którzy boją się usunąć go samodzielnie, polecam wizytę w najbliższej przychodni lekarskiej. Więcej informacji na Blogu Medycznym

Czy trzeba bać się kleszczy?
Czy trzeba bać się kleszczy?

Impreza + alkohol = Mojito czyli nasze promocje

Alkohol w najniższych cenach na Śląsku w dziale "promocje"
Miodula Staropolska
Miodula Staropolska

Wódka smakowa
Kraj pochodzenia: Polska
Pojemność: 0,5 L


Miodula Staropolska
Prosecco Borgo del Col Alto
Prosecco Borgo del Col Alto

Wino Wytrawne
Kraj pochodzenia: Włochy
Pojemność: 0,7 L


Prosecco Borgo del Col Alto

Czy oświadczasz, że masz ukończone 18 lat?Podstawa prawna: Art. 15 ustawy z dnia 28.10.1982 r.
o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
oraz art. 23 ustawy z dnia 29.08.1997r.

Utwórz konto MojitoOświadczam, że zapoznałem/am się z treścią regulaminu i akceptuje jego warunki.

Regulamin konta Mojito

Podstawa prawna: Art. 15 ustawy z dnia 28.10.1982 r.
o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
oraz art. 23 ustawy z dnia 29.08.1997r. 

Zaloguj się do Mojito

Nie masz jeszcze konta? zarejestruj sięZmień swoje hasło