Mojito Świat Alkoholi Rybnik Wodzisław Wina Wódki Bacardi Likiery Piwa Impreza Promocje Akcesoria winiarskie Alkohole świata Tomasz Dybała Tomek Alkohol na ślub impreza Wódka na wesele
Profil Mojito Świat Alkoholi Instagram Profil Mojito Świat Alkoholi na facebooku
Szukam sklepu z alkoholemZaloguj się lub załóż konto Newsletter Mojito
Jak to właściwie było z tym Mojito?

16 sierpień 2016

Jak to właściwie było z tym Mojito?


Nim przejdziemy do historii, wytłumaczmy z czym to się właściwie je, a raczej jak to wymawiamy. Mojito to nazwa latynoska, w związku z czym głoskę „j" wymawiamy jako „h". Poprawnie, przy barze, zamawiamy mo-hi-to, a nie mo-dżaj-to. Skąd natomiast wywodzi się nazwa drinka? Wbrew dość popularnej opinii nie ma nic wspólnego z moskitem. Językoznawcy nie mają jednoznacznej odpowiedzi, stawiają jednak na mojo, czyli kubańską przyprawę z limonki lub na hiszpańskie mojadito, czy mojado odnoszące się do wilgoci, zatem chodziłoby tutaj o gwarantowane orzeźwienie po wypiciu tego koktajlu.

 

Jak to właściwie było z tym Mojito?

Korzenie mojito sięgają złotej ery piractwa. Według legendy pierwowzorem mojito jest El Draque czyli opatentowany w połowie XIX wieku , a nawiązujący do alkoholowego napitku podawanego na łodziach słynnego korsarza Francisa Drake'a. Legenda głosi, że Richard Drake raczył się pierwszym koktajlem na bazie aguardietne, wody ognistej z cukru trzcinowego - czyli nieoczyszczonego rumu, z dodatkiem limonek oraz cukru.

 

Jak to właściwie było z tym Mojito?

Początkowo drinki te podawano jako lekarstwo. Miały zwalczać dyzenterię oraz szkorbut. Kiedy aguardiente okazała się skuteczna zaczęto się raczyć nią dla przyjemności. Na cześć Kapitana koktajl nazwano El Draque – smok. Smok zawitał do Hawany, choć może już tam gościł wcześniej pijany przez niewolników, a w połowie XIX wieku, za sprawą firmy Bacardi i wydestylowania czystego rumu, powstało mojito.

Receptura na mojito pojawiła się po raz pierwszy w Podręczniku Barowym Sloppy Joe's w 1931. W 1942 Angel Martinez otworzył słynną La Bodeguita del Medio, gdzie podawano mojito, które podbiło całą Hawanę. To o tym lokalu Hemingway mawiał, że mojito tylko w Bodeguicie (a Daiquiri - w Key West). Inni sławni bywalcy Bodeguity to Brigitte Bardot oraz Nat King Cole. Za sprawą sław, wieść o mojito przekroczyła granice Kuby, dopłynęła do USA i podbiła cały świat.

 

Jak to właściwie było z tym Mojito?

Impreza + alkohol = Mojito czyli nasze promocje

Alkohol w najniższych cenach na Śląsku w dziale "promocje"
Stroh 80`
Stroh 80`

Rum
Kraj pochodzenia: Austria
Pojemność: 0,5 L


Stroh 80`
Metaxa 7 *
Metaxa 7 *

Brandy
Kraj pochodzenia: Grecja
Pojemność: 0,7 L


Metaxa 7 *

Czy oświadczasz, że masz ukończone 18 lat?Podstawa prawna: Art. 15 ustawy z dnia 28.10.1982 r.
o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
oraz art. 23 ustawy z dnia 29.08.1997r.

Utwórz konto MojitoOświadczam, że zapoznałem/am się z treścią regulaminu i akceptuje jego warunki.

Regulamin konta Mojito

Podstawa prawna: Art. 15 ustawy z dnia 28.10.1982 r.
o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
oraz art. 23 ustawy z dnia 29.08.1997r. 

Zaloguj się do Mojito

Nie masz jeszcze konta? zarejestruj sięZmień swoje hasło