Mojito Świat Alkoholi Rybnik Wodzisław Wina Wódki Bacardi Likiery Piwa Impreza Promocje Akcesoria winiarskie Alkohole świata Tomasz Dybała Tomek Alkohol na ślub impreza Wódka na wesele
Profil Mojito Świat Alkoholi Instagram Profil Mojito Świat Alkoholi na facebooku
Szukam sklepu z alkoholemZaloguj się lub załóż konto Newsletter Mojito
Aktualności z Mojito
08
Gatunki tytoniu
Dodano: 08 styczeń 2015
Wiecej na blogu Mojito
11
Uprawa tytoniu
Dodano: 11 marzec 2014
Wiecej na blogu Mojito
23
Cygara Macanudo
Dodano: 23 czerwiec 2013
Wiecej na blogu Mojito
14
Tworzenie cygar
Dodano: 14 maj 2013
Wiecej na blogu Mojito
10
Historia Tytoniu
Dodano: 10 kwiecień 2013
Wiecej na blogu Mojito
Aktualności z Mojito
Aktualności z Mojito
Imię / pseudonim:
Komentarz:
Aktualności z Mojito
Jeszcze nie dodano komentarzy. Możesz być pierwszy!

08 styczeń 2015

Gatunki tytoniu


Rośliny tytoniu szlachetnego należą do rodziny psiankowatych, podobnie jak rośliny ziemniaka czy pomidora. Gatunek rośliny jednorocznej z łodygą pojedynczą lub rozgałęzioną, pokryta włoskami. Liście dolne, zbiegają się przy łodydze.

Roślina tytoniu posiada różnobarwne kwiaty (Czerwone, różowe, białe) które posiadają wydłużoną koronę w kształcie rurki z pięcioma ostro zakończonymi płatkami o długości do 55 mm. Na szczycie rośliny tworzą wiechowate, rozpierzchłe kwiatostany.

Owoce to pękająca na szczycie torebka, zawierająca liczne i drobne nasiona o nerkowatym kształcie. Zależnie od gatunku i warunków uprawy, rośliny mogą osiągać wysokość od 50 cm do 3 m.

Gatunki tytoniu

Gatunki tytoniu można podzielić na dwie główne grupy: Nicotiana tabacum i znacznie mniejsze Nicotiana rustica, które obejmuje rośliny ozdobne. Nicotiana tabacum obejmuje wszystkie gatunki tytoniu przeznaczone dla przemysłu tytoniowego.
Rodzaje tytoniu
Istnieje wiele różnych gatunków tytoniu. W tytoniu fajkowym najczęściej używane przez Scandinavian Tobacco Group są:

Virginia:
Virginia jest najbardziej powszechnym ze wszystkich liści tytoniowych. Może to być osuszana naturalnie lub sztucznie. Virginia ma wysoką zawartość cukru w liściach i dlatego też posiada naturalny i słodki smak. Liście mają rozmiar od 20 do 50 cm kolor zależy od światła złoty do ciemno mahoniowego. Virginia jest stosowany w mieszankach cygar, tytoniach fajkowy, i papierosach.

Burley:
Kolor liści Burley to jasnobrązowy, czerwono-brązowy do ciemnobrązowego. Jest to drugi najczęściej używany liść tytoniu, posiada  niską zawartość naturalnego cukru, co daje pełny smak z odrobiną kakao. Liście mają taki sam rozmiar jak Virginia, ale są węższe. Burley jest stosowany w mieszankach zarówno w cygarach, tytoniach fajkowych, jak i papierosach. Burley jest używany w wielu mieszanek aromatycznych ponieważ absorbuje aromat lepiej niż inne tytonie.

Oriental:
Suszony na słońcu tytoń, uprawiany głównie w Turcji i Grecji. Po zbiorach liście są wieszane ręcznie i suszone na słońcu. Ze względu na gorący i suchy klimat liście zawierają wysoki poziom olejków aromatycznych, kolor zmienia się z zielonego w złoty i ciemny pomarańcz. Liście różnią się wielkością od 2 do 15 cm, która jest bardzo mała w porównaniu z liściami Virginia i Burley.

Latakia:
Drobnolistny, z orientalnych upraw tytoniu, rosnących blisko ziemi. Uprawiany jest tylko w dwóch miejscach na świecie, a mianowicie na Cyprze i w małych ilościach w Syrii. Suszony na słońcu, a następnie poddane fumigacji na otwartym ogniu. Daje to tytoniowi ciemny prawie czarny kolor i charakterystyczny korzenny aromat, ale końcowy smak uzależniony jest od konkretnie używanego drewna. Latakia stosowany jest głównie jako aromat w niektórych mieszanek tytoniu fajkowego.

Perique:
Bardzo rzadki rodzaj tytoniu produkowany tylko w Luizjanie, USA. Jest ona przechowywana w starych beczkach po Bourbonie, pod wysokim ciśnieniem. Jest to najmocniejszy i najdroższy ze wszystkich rodzajów tytoniu.

Black Cavendish:
Jest produkowany w oparciu o tytoń Burley i Virginia. Black Cavendish jest ciemnym liściem, a zarazem najłagodniejszy ze wszystkich podstawowych rodzajów tytoniu. Parzenie i ogrzewanie tytoniu w tym samym czasie, sprawia, że tytoń "fermentuje" i sprawia, iż tytoń ciemnieje, otrzymuje łagodny, pełny, i słodki smak.

Kentucky Dark Fired:
Częste nawożenia w okresie wzrostu sprawia, że tytoń staje się silny. Liście są wielkości od 30 do 70 cm, o kolorze ciemnobrązowym. Po wysuszeniu na powietrzu, kontynuowane jest suszenie na otwartym ogniu. Kentucky Dark Fired jest używany głównie w tytoniu do zwijarek i tabaki.

Źródło:http://www.st-group.com.pl

Gatunki tytoniu
Gatunki tytoniu

Czy oświadczasz, że masz ukończone 18 lat?Podstawa prawna: Art. 15 ustawy z dnia 28.10.1982 r.
o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
oraz art. 23 ustawy z dnia 29.08.1997r.

Utwórz konto MojitoOświadczam, że zapoznałem/am się z treścią regulaminu i akceptuje jego warunki.

Regulamin konta Mojito

Podstawa prawna: Art. 15 ustawy z dnia 28.10.1982 r.
o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
oraz art. 23 ustawy z dnia 29.08.1997r. 

Zaloguj się do Mojito

Nie masz jeszcze konta? zarejestruj sięZmień swoje hasło