Mojito Świat Alkoholi Rybnik Wodzisław Wina Wódki Bacardi Likiery Piwa Impreza Promocje Akcesoria winiarskie Alkohole świata Tomasz Dybała Tomek Alkohol na ślub impreza Wódka na wesele
Profil Mojito Świat Alkoholi Instagram Profil Mojito Świat Alkoholi na facebooku
Szukam sklepu z alkoholemZaloguj się lub załóż konto Newsletter Mojito
Aktualności z Mojito
08
Gatunki tytoniu
Dodano: 08 styczeń 2015
Wiecej na blogu Mojito
11
Uprawa tytoniu
Dodano: 11 marzec 2014
Wiecej na blogu Mojito
23
Cygara Macanudo
Dodano: 23 czerwiec 2013
Wiecej na blogu Mojito
14
Tworzenie cygar
Dodano: 14 maj 2013
Wiecej na blogu Mojito
10
Historia Tytoniu
Dodano: 10 kwiecień 2013
Wiecej na blogu Mojito
Aktualności z Mojito
Aktualności z Mojito
Imię / pseudonim:
Komentarz:
Aktualności z Mojito
Jeszcze nie dodano komentarzy. Możesz być pierwszy!

10 kwiecień 2013

Historia TytoniuNa przestrzeni wieków, ludzie cieszyli się dymem z wielu różnorodnych roślin. O Scytach wdychających dym przy pomocy fajek wspomina już Herodot w V w. p.n.e.. Antyczni autorzy Dioskures i Pliniusz Historia Naturalis z c.70 AD, polecali wdychania palących się ziół jako skuteczny środek przeciwko kaszlowi.

Rdzenni Amerykanie
Rdzenni Amerykanie z Ameryki Południowej przedstawili tytoń Europejczykom, którzy z przerażeniem wpatrywali się w Indian, myśląc że jedzą ogień. W pewnych plemionach tytoń odgrywał olbrzymią rolę, a korzystanie z niego uważane było za zaszczyt, w większości było zarezerwowane dla plemiennych wodzów i kapłanów. Związku z czym uprawie tytoniu towarzyszyły różnorakie rytuały.

Indianie z plemienia Crow, stworzyli specjalne społeczeństwo tytoniowe (swojego rodzaju wiara), której członkowie mieli monopol na wysiew i uprawy tytoniu. Jedynym warunkiem członkostwa było to, iż trzeba było mieć doświadczenie w objawieniach z wiązanych z tytoniem. Plemię Crow, korzystało z wizji podczas palenia, wizję te objawiały im kiedy zbierać tytoń, jaka jest przyszłość plemienia, jakie ma perspektywy i, czy przetrwa. Nie trudno się więc domyślić że podczas siewów, upraw i zbiorów tytoniu, towarzyszyły im rytuały, tańce, i inne uroczystości.

Historia Tytoniu

Snuff, tytoń do żucia oraz ambil
Tytoń występował w wielu formach, w zależności od tradycji plemiennych. Jako tabaka którą się wciągało do nosa przez słomkę, można było go żuć,  oraz ambil - gęsty czarny płyn z tytoniu, który był rozmazany na wewnętrznej stronie warg.

Z Ameryki do reszty świata
Oczywiście był to Krzysztof Kolumb, przywiózł ze sobą tytoń z Nowego Świata. Ale historia pokazuje, że Kolumb zlekceważył możliwości tytoniu, ponieważ w swoim pamiętniku napisał tylko krótkie zdanie o wyrobach tytoniowych.

Tytoń rozpoczął swoje życie w Europie jako roślina lecznicza, obok innych tego typu roślin w ogrodach Lizbony. Żeglarze, którzy podróż do i z Ameryki odegrali swoją wielką rolę w szerzeniu wiedzy na temat korzystania z tytoniu w portach w całej Europy. Wiedza ta szerzyła się dalej do innych portów w pozostałej części świata.
Zaspokojenie popytu na fajkę
W połowie 16 wieku, angielscy odkrywcy John Hawkins i Francis Drake po długiej wyprawie powrócili do domu z opowieściami o tubylcach zamieszkujących Florydę. Tubylcach którzy mogli przez wiele dni bez jedzenia przejść wiele mil, tak długo, jak palili fajkę. Mówiąc dokładniej, powiedzieli że "pili dym” z fajki do tytoniu, odpowiednia nazwa nie została jeszcze utworzona w tym czasie, określająca palenie fajki.


© Scandinavian Tobacco Group Polska 2011.

Historia Tytoniu

Czy oświadczasz, że masz ukończone 18 lat?Podstawa prawna: Art. 15 ustawy z dnia 28.10.1982 r.
o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
oraz art. 23 ustawy z dnia 29.08.1997r.

Utwórz konto MojitoOświadczam, że zapoznałem/am się z treścią regulaminu i akceptuje jego warunki.

Regulamin konta Mojito

Podstawa prawna: Art. 15 ustawy z dnia 28.10.1982 r.
o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
oraz art. 23 ustawy z dnia 29.08.1997r. 

Zaloguj się do Mojito

Nie masz jeszcze konta? zarejestruj sięZmień swoje hasło